En Uzun Gece Ne Zaman? Hangi Tarihte Yaşanır?

En uzun gece ne zamanlarda? Hangi tarihte en uzun gece yaşanıyor? Dünya’nın, Güneş’in etrafında dönmesi ve eksek eğikliği dört ciddi güne sebep olmaktadır. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 

21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleridir. Yani Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde olmak üzere yılda iki kez gerçekleşir. 21 Aralık ve 21 Haziran ise solstis yani gün dönümü tarihleridir. Güneşin, Dünyaya en uzak bulunduğu tarihlerdir. Gecelerin uzamaya ya da gündüzlerin kısalmaya dönmesi vakasıdır. Buna göre en kısa gece 21 Hazirandır. 

Kuzey yarım kürede gölgelerin en uzun olduğu gündür. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise 15 saat 6 dakika ile Kuzey’deki Sinop’ta yaşanıyor. En kısa gece ise 14 saat ile Güney’deki Hatay’da yaşanacak. En uzun gecenin yaşandığı gün, gün dönümü olarak adlandırılır.

En Uzun Gece Ne Zaman? Hangi Tarihte Yaşanır?
En Uzun Gece Ne Zaman? Hangi Tarihte Yaşanır?

Güneş ışınları 21 Aralık‘ta oğlak dönencesine dik açı ile geldiği andır. Böylece 21 Aralık Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık’tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlaması planlanan. 21 Aralık Kuzey yarım kürede kış başlangıcıdır.

21 Aralık Güney yarım kürede ise yazın başlangıcı olup, gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar.

21 Aralık günü en uzun gece, en kısa gündüz olarak yaşanır. Aynı vakitte kış mevsiminin başlangıcı olarak tanımlanır. (Kuzey yarım kürede)

21 Mart ekinoksun da: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran yaz gündönümünde: Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir başka adı da Yaz gün dönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül ekinoksunda: Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, güz adım atar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara