Anime nedir? Animenin farkı?

Anime nedir?

 Anime, Japonlara özgü Japon sanatıyla çizilmiş bir sanat eseridir. Tamamen kendine özgür bir çizim tekniği vardır. アニメ kelimesi ise İngilizce de “animation” kelimesi ile eşdeğerdir. 

Animeler, yazılmış mangaların televizyon ve sinemaya uyarlanıp sunulmuş halidir. OVA ve OAV denilen DVD şeklinde piyasada yerlerini alırlar. Manganın çizimleri ise Anime’ye oranla biraz daha abartılı olur. Anime çizimlerinden bahsedecek olursak, tamamen kendilerine özgür bir çizim tekniği vardır, insan gözleri oldukça abartılı bir şekilde büyük çizilir ve 1.60’cm boyundaki bir kişi ise yaklaşık 2’metre civarında olabilir.  Animeler sadece el çizimi değil bilgisayar yapımı da olabilirler. Animelerin konusu çok geniş kapsamlıdır. Her türe ve her yaş grubuna hitap edebilirler. Örneğin, çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren bir çok anime varken, yetişkinler içinde şiddet, cinsellik, psikoloji, savaş ve felsefe gibi konularında işlendiği kategoriler mevcuttur. 

Tarihçe

Anime’nin tarihçesi için, Osamu Tezuka, Japonya’da çağdaş bir Anime’nin öncüsü olarak kabul edilir. 16 yaşında küçücük kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarını Max Fleischer ve Walk Disney’in eserlerinden ilham almıştır. Osamu Tezuka’nın izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla da günümüzün anime adı verilen yeni bir stil ortaya çıkmıştır. 

Anime nedir? Animenin farkı?

Animenin tarihi 20. yüzyıl başlarında Japon film yapımcılarının Rusya, ABD, Fransa ve Almanya’daki animasyon tekniklerini öğrenmesiyle başlamıştır. 

Bu dönemde Japonlara filmlerin alternatifi olarak sunulabilen animasyonlar oldukça popüler hale gelmiştir. 

1960’lı yılların sonlarında manga çizimlerine büyük bir ilgi uyanmıştır. Böylesine büyük ilgi gören çizimlerin büyük bir çoğunluğu da animasyonlarda kullanılmıştır. Özellikle de Osamu Tezuka bir efsane ve “Manga’nın Tanrısı” haline gelmiştir. Mecha tarzı Tezuka tarafından rayına oturmuş, Go Nagai ve diğer animeler de geliştirilmiştir. Yoşiyuki Tomino’nun katkılarıyla da büyük bir devrim gerçekleşmiştir.  1980ler’de ise anime artık Japomya’da bir ana akım halini almıştır ve bu yıllarda büyük bir üretime geçmiştir. Bu yükseliş ile beraber manga da Japonyada ve tüm dünya üzerinde popüleritesini zirveye taşımıştır. 1990lar’ın ortasında ve sonunda hatta ve hatta 2000ler’de animeler artık tüm dünya da popüler olmuştur. 

Diğer çizgi filmlerinden farkı nedir?

Anime çizim sanatıdır, çizgi satırı teknikleri aynı özelliklere sahip olsa da çizimler her yaştan insana hitap etmektedir. Çizgi diziler genel olarak çocuklara hitap eder ve bizlerin kültüründe ise çizgi diziler için kalıplaşmış terimler mevcuttur. Fakat anime biraz farklıdır. Örneğin;  duygusal, fantastik, drama, doğaüstü özellikler gibi sayısız bir çok özel türü de bünyesinde barındırmaktadır. Bazı animelerin içerisinde oldukça fazla küfür, kan, cinsellik ve şiddet mevcuttur. 18 yaşından küçük çocukların izleyemeceği türden hatta belki de evebeynlerinden izin gerektirecek bir çok anime mevcuttur. Sonuç olarak kalıplaşmış çizgi film teriminden oldukça uzak bir kavramdır, anime. 

Gerçek hayattan birebir görüntü almadan, karakteri canlı olmayan yapılardır çizgi filmler. Tamamen insanların hayal gücüne dayalı ve tasarımına yani yeteneğine bağlıdır. Elle yazılmış veya dijital herhangi bir materyali renklendirmek ve ya renklendirmeden saniyede 16 kare ile başlayıp 26 kare arasında değişen çizgi filmlerdir. 

Büyük gözler ve uzun bacaklar: Animelerin karakteristik özelliği

Anime 2D animasyon tekniği ile yapılır. Her sahne ayrı ayrı çizilir. Bu konuyu Manga nedir? adlı başlıktan iyice inceleyeceğiz zaten. Bu her sahne 25 kare hızında oynatılarak bir animasyon haline getirilir. Japon çizgi filmleri, batı çizgi filmlerinden oldukça farklıdır. Batı çizgi filmleri genel olarak genç yaşa hitap eder. Japon çizgi filmleri ise, her yaştan kitleye hitap etmektedir. 

TDK: Anime kelimesini Türkçeye Japon Çizgi Filmi olarak geçirmiştir. 

Anime ile ilgili Terimler

Fan Art nedir?

Anime karakterlerinin ve resimlerinin hayranları tarafından çizilen resim çalışmalarıdır. 

Fan Fiction nedir?

Anime serileri hakkında hayranların yazdığı özgün öykülere denir. Anime de beğenmedikleri ya da istedikleri bir şeyi yapabilir ve kendi öyküsünü yazabilirler. Tabi çoğunlukla anime de ki karakterleri içerir. 

Fan Sub nedir?

Anime serilerinin Fan Sub grupları tarafından çevirisi yapılarak, özel font, still gibi özellikler eklenmiş çoğunlukla da videoya gömülmüş olan altyazılara verilen addır. 

Cosplay nedir?

Beğenilen anime ve oyun karakterlerinin kostümü ile gerçek hayatta onlara benzemek ve eğlenmeyi amaçlayan insanların yaratıcı deneyimidir. 

Otakular

Hayatını animelere adamış kişi anlamına gelmektedir. Özellikle de Anime’nin memleketi olan Japonyadan çıkan bir kelime olduğu için günümüzde Anime otukularına sadece Otaku denir. 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara