Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2018

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar 2018 ?Yasalara göre, trafikte vasıta kullanmak için ehliyetiniz olmak zorundadır. Bunun için ehliyet sahibi olmak isteyen şahıslar için, emin zaman aralıklarla yazılı ve uygulamalı imtihanlar yapılmakta olup, bu imtihanları galibiyetle bitirenlere ehliyet, başka bir deyişle sürücü evrakı verilmektdir.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca tertip edilen bu mevzubahisi imtihanlar 1 sene içerisinde toplamda 5 kere yapılmaktadır. Sürücü kurslarından rastgele birine kaydınızı yaptırıp, eğitimleri aldıktan sonra, imtihan fiyatı ödemesiyle beraber yazılı imtihana girmeye hak kazanılır. Şayet yazılı imtihan galibiyetle sonuçlanırsa, sürücü adayları uygulama imtihanına tabi yakalanır ve uygulama imtihanının da galibiyetle bitirilmesiyle beraber ehliyet sahibi olunur.

  • M, A1, B1 sürücü belgelerine sahip olmak için asgari yaş sınırı 16.
  • A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı belgeler için asgari yaş sınırı 18.
  • A sınıfı için asgari yaş sınırı 20.
  • C, CE, D1, D1E için asgari yaş sınırı 21.
  • D ve DE için asgari yaş sınırı ise 24 olarak ön plana çıkmaktadır.

Kesilen ceza erken ödenirse %25 oranında indirim uygulaması reelleştirilir. Bu kapsamda 2018 TL olarak kesilen ceza erken ödendiği takdirde 1513 TL olarak ödenecektir. Erken ödeme süresi 30 gündür. 30 günü geçen cezalar bu uygulamadan faydalanamaz.

Yeni bir taksitlendirme olur mu olmaz mı? Şuanda bilinmiyor. Bunun için devlet tarafından geçici yasa çıkarılmalıdır. Bu gidişatta karşımıza çıkan 2. alternatif ise ödenti dairelerine taksitlendirmeye müteveccih müracaatta bulunmaktır. 3 seneye kadar geniş kapsamlı bir taksitlendirme olanağı bulunmamasına karşın, cezayı ödeyecek mükelleflerin cezaları 3’e parçalanmaktadır. Bu operasyon için ise faizsiz bir biçimde ödeme değil, vadeli ödeme yapılır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara