PTT Çalışma Saatleri Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?

PTT çalışma saatleri durağan(durgun) olup belirtilen saatler arasında hizmet vermektedir. PTT şubeleri hafta içi her gün sabah saat tam sekiz buçukta (08.30) çalışmaya adım atar. Akşam saat beşe kadar (17.00) çalışmaya devam eder. (12.30 – 13.30) saatleri arasında öğle tatili vermektedir. Ptt şubeleri hafta sonları hizmet vermemekle beraber İl Merkez Ptt şubeleri cumartesi öğleye kadar hizmet vermektedir.

PTT şubelerinden evrak, para gönderimleri, HGS-OGS ödeme, e-devlet parolası alma, para çekme, emekli maaşı çekme, telgraf gönderme, kargo yollama, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik cezaları ve köprü geçiş ücretleri benzeri işlemler gerçekleştirilmektedir.

PTT, yani Posta ve Telgraf Teşkilatı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı genel müdürlük seviyesinde bir devlet kurumudur. Türkiye’nin posta teşkilatı olan PTT’yi web ve zeki telefonlar icat edilmeden önce mektuplarla, ankesörlü ve jetonlu telefonlarla, telgraflarla tanıyoruz. Teknolojideki gelişmelere enlem olarak bünyesinde iri değişiklikler yaşanan PTT, 2013 senesinde anonim şirket durumuna getirildi.

PTT Çalışma Saatleri Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?
PTT Çalışma Saatleri Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?

Tanzimat Fermanı sonucu yaşanmış olan gelişmelere göre Osmanlı Devleti halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına yanıt vermek hedefiyle 23 Ekim 1840 tarihinde “Nezaret” adıyla kuruldu. İlk postahane, İstanbul Eminönü’ndeki Yeni Camii avlusunda “Postahane-i Âmire” adı ile açılmıştır.

Eminönü Yeni Cami avlusu, posta hizmetlerinin merkeziydi. Buradaki “cizyehane” olarak sarfedilen ahşap bina, “Postahane-i Âmire’ye dönüştürüldü. 1870 yılında Posta ve Telgraf idareleri birleştirildi. Bu sebeple Postahane-i Âmire binasının adı, “İstanbul Postanesi” olarak değiştirildi. Ahşap yapı 1890 yılında yıktırılarak yerine kargir bina inşa edildi. Yeni bina Ekim 1892 senesinde hizmete başladı. 1909 yılında Büyük Postane’nin kurulmasıyla yeni bina, “paket postanesi” olarak hizmet vermeye başladı. Ardından Posta Nezareti, Sirkeci’deki Büyük Postane binasına taşındı.

Posta teşkilatının ilk memurları da Süleyman Ağa ve tahsildar Sofyalı Ağyazar’dır. Bu memurlar, yabancı dillerdeki postaların adreslerini çeviri etmek üzere “mütercim” kadrosu ile atanmışlardır.

PTT Çalışma Saatleri Hakkında Çok Sorulanlar

Not: Çok yoğun şubelerinde öğlen arası verilmemektedir. İl Merkez Ptt Şubeleri Cumartesi günleri öğleye kadar hizmet vermektedir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara