Yetişkin nasıl olunur? Ergenlikten Çıkmak

Yetişkin nasıl olunur adlı başlığımıza hoşgeldiniz. Çocukluktan veya ergenlikten yetenekli bir yetişkin olmaya geçiş yapmak zor olabilir. Herkesin bir yetişkin olmanın ne anlama geldiğinin farklı bir versiyonu vardır, ancak bağımsız bir insan olarak işlev görmek ve anne-babaların veya velilerin yardımı olmaksızın kendi liyakatinizle hayatınızı sürdürebilmeniz için bazı ortak hedefler vardır.

Yetişkin nasıl olunur? Ergenlikten Çıkmak
Yetişkin nasıl olunur? Ergenlikten Çıkmak

1- Eğitimi Tamamla

En azından bir lise diploması kazanın ve iyi bir ücretli işe girişte daha iyi şanslar elde etmek için bir üniversite Associates, Bachelors, hatta Master veya doktora gidin. Okulda takılmayı sevdiğiniz bir şey bulun ve bu büyük olasılıkla size yetişkin yaşamınızda bir amaç verecektir.

Yetişkin nasıl olunur? Ergenlikten Çıkmak
Yetişkin nasıl olunur? Ergenlikten Çıkmak

2- Bir işe girmek

Çevrimiçi iş arama sitelerinde, gazete ilanlarında dikkatli bir şekilde arama yapın ya da maaşınızı kazanmaya başlamak için iş fırsatlarına sahip olabilecekleri kişileri tanıyın. Bir işin olduğunda, her gün zamanında çalışmaya başlayın, işlerinizi tutarlı bir şekilde yapın ve öğrenmeye yönelik fırsatları bulun; Bu sizin sorumlu bir çalışan olarak değerinizi gösterecektir.

 • İşlere başvururken eğitim ve deneyiminizi gösteren kaliteli kapak mektuplarını ve özgeçmişleri gönderin.
 • İş görüşmelerinde soru sormayı unutmayın ve şirketi önceden araştırın.

3- Mali açıdan bağımsız ol

Tüm harcamalarınızı karşılayacak tutarlı ve büyük bir maaşla iş edin ve faturalarınızı, paranızı veya başka bir finansmanı sağlamak için ebeveynlere veya başkalarına güvenmeyin.

4- Sağlık, araç ve kiracı / ev sahibi sigortası alın

Yaşınızdayken, sağlık sigortanız için bir sigorta şirketi araştırın ve seçin ve prim ödemeye başlayın. Bir araba, ev ya da daire sahibi olmanız veya almayı planlıyorsanız, o şeyleri de kapsayacak şekilde sigortaya ihtiyacınız vardır.

5- Kendi daireni bul

Çevrimiçi olarak, gazete ilanlarında veya bir apartman dairesinde arama yaparak kiralamak veya satın almak için bir daire veya ev bulun. Makul kiranın bedelini ödeyen bir şey bulmalısın, bu da seni güvenli ve sağlıklı hissettirecek bir durumda ve yerde. İdeal olarak, işe ve diğer etkinliklere yakın olan ve oda arkadaşı olmadan yaşayabileceğiniz bir şey seçin.

6- Güvenilir ulaşım var.

Hangi şehirde ya da şehirde yaşadığınıza bağlı olarak, bir araç satın alın ya da kolayca kullanabileceğiniz toplu taşıma yollarını bulun. Kullanılmış araba satıcılarında online olarak veya gazete ilanlarında daha az kullanılmış kullanılmış araba bulabilirsiniz. Uzun süreler boyunca sık kullanım için satın aldığınız zaman, genellikle otobüs, tren veya metro geçişlerini daha az satın alabilirsiniz.

7- Ülkeyi veya dünyayı gez.

Yeni şeyler, insanlar ve yaşam tarzlarını deneyimlemek için paradan tasarruf edin ve yeni yerlere seyahat etmeyi planlayın.

8- Bağlantılı ilişkiler aramak.

Kalıcı, sorumlu ve size karşı olan insanlar ile kalıcı olarak gördüğünüz arkadaşlıklara ve romantik ilişkilere odaklanmaya odaklanın. Çatışmalarda veya bilmeyeceğiniz kişilerle zaman kaybetmeyin ve en kötüyü getiren herkesi kesin.

9- Yaptığın işlerin sorumluluğunu al.

Yaptığınız her şeyin bir sonucu olduğunu ve yaşamınızın sonucunu kendi sözleriniz ve eylemleriniz aracılığıyla kontrol edeceğinizi kabul edin. Eğer harika bir kolej veya üniversiteye girmek istiyorsanız, okulda iyi geçinmeniz gerekir. Ya da, eski patronunuza geri döndüyseniz, onu gerçekten istediğiniz bir iş için referans olarak kullanamazsınız. İyi ve kötü davranışların ve sonuçlarının seçiminiz olduğuna bakın.

1- Her şey için zamanında olun.

Eğer olacağınızı söylerseniz ve bir yere geldiğinizde bir yerde olun; temel bir sorumluluk ve saygı göstergesi.

2- Akıllıca para kullanın.

Haftalık harcamalarınız için bütçenizi kahve, alışveriş, market vb. Yapın ve ona sadık kalın. Harcayacağınız harcama tutarına doğrudan harcayacağınız belirli bir sabit tutarı veya belirli bir yüzdeyi ayarlayın. Ayrıca bir emeklilik fonuna para koyabilir ya da bir yatırımcı veya telefon uygulaması yardımıyla borsaya yatırım yapabilirsiniz.

3- Faturaları, borçları ve kredileri düzenli olarak ödeyin.

Otomatik ödemeleri, e-postaları veya metin uyarılarını veya ödemeleri zamanında yapmak için kolayca ödeme yapmak veya hatırlatmak için diğer yöntemleri ayarlayın. Faiz ve ücret almaktan kaçınmak için kredi kartı veya kredi bakiyenizi tam olarak ödeyin.

4- Eşyalarınızı düzenleyin.

Dairenizde veya evinizdeki işleri zamanında, birlikte ve sorumlu bir şekilde daha kolay hale getirecek mantıklı bir şekilde saklayın ve organize edin. Dağınıklığı azaltmak ve işleri kolaylaştıracak basit depolama kutuları veya dolap organizatörleri satın alın.

 • Giysileri asmak ya da katlamak için bu listeyi takip edin. Askılara asın: paltolar, elbiseler, güzel pantolonlar ve etekler, düğmeli gömlekler ve güzel bluzlar. Çekmecelerde yukarı katlayın: kot pantolon, tişört, iç çamaşırı, çorap ve kazak

1- Hala sahip olduğun çocuksu davranışını bırak.

Bu yaygın eğilimlere sahip olup olmadığınızı ve bunları basit niyet, zihinsel egzersizler veya terapi ile değiştirmeye çalıştığınızı kabul edin:

 • Sızan, sızlanan veya şikayet eden,
 • Başkalarını sempati almak için manipüle etmek
 • Sürekli başkalarından yön aramak
 • Düzensiz veya sorumsuz bir şekilde hareket etmek
 • Erteleme, dikkatsizlik ve sık sık geç kalmak
 • Dikkatsizce sürüş veya kendinizin veya başkalarının sağlığı ve güvenliğine bakmadan hareket etme

2- Bağımsız kararlar verin.

Kolejler, meslekler, ilişkiler veya hedefler olsun, hayatınızda seçimler yapın, çünkü onlar sizin için önemli ve sizi mutlu etsin, çünkü aileniz, arkadaşlarınız veya diğer insanlar size söylemeniz gerektiğini söylemez.

3- Beğendiğin şeyler gibi.

Açık görünebilir, ama sadece gerçekten zevk aldığınız şeylere sahip olun ve bu sizi mutlu eder. Eğer bir çok insanın bildiğiniz ya da modası geçmiş olduğunu düşündüğü bir gruptan hoşlanıyorsanız, bahane yapmayın ya da ironik, şaka yollarından hoşlandığınızı söyleyin; sadece keyfini çıkarın

4- Otorite rakamlarına, sürekli onayına gerek kalmaksızın saygı gösterin.

Sizden daha büyük olanlara veya üstün bir pozisyona karşı isyan etme veya bunlara karşı koyma eğiliminiz olsun. Üstünüzdekilere saygılı bir şekilde dinleyin ve sadece bir yetişkin olduğunuzun başkalarını dinlemek zorunda olmadığınız anlamına gelmediğini bilin. Öte yandan, yaptığınız her şeyi okulunuzda, işinizde veya sosyal yaşamınızda üst düzey yöneticilerin onayını almak için yapmayın.

 • Örneğin, patronunuz veya öğretmeniniz bir raporun size bildirilmesini isterse, raporu zamanında tamamlayarak dinleyin ve yanıt verin. Ancak, raporun her bölümü bir sonraki adıma geçmeden önce övgü veya onayını almak için yapıldıktan sonra patronunuza / öğretmeninize geri dönmeyin.

5- Yapıcı eleştiri isteyin.

Hayatınızdaki öğretmenleri, akranları, patronları, iş arkadaşlarını ve diğerlerini, kendinizi savunmaktan direk olarak atlamadan geri bildirimde bulunun.

 • Öncelikle, kişinin sizin veya performansınız hakkında söyleyecekleri her şeyi dikkatlice dinleyin. Ardından, geri bildiriminin hangi bölümlerini kabul ettiğinizi veya katılmadığınızı ve size neyin yardımcı olabileceğini belirleyin. Son olarak, onlara olgun ve gerçek sorular, endişeler ve teşekkürler ile cevap verin.

6- Hedefler geliştirin ve onlara sadık kalın.

Her ikisi de kolayca ulaşılabilir (“Bu hafta yeni bir arkadaş edinin” veya “Hiç olmadığınız bir yere git” gibi) ve daha uzun süreli (“5 yıldızlı bir restoranda şef olun” veya ” Bir ev için yeterli para biriktirin ”). Hedeflerinizi zihninizde tutmak için aşağıya yazın ve her eriştiğinizde kendinizi ödüllendirin.

7- Hatalarınız için başkalarını suçlamayın; onlara sahip olun.

Bir şeyler ters gittiğinde, başka insanları veya problem için durumları suçlamaktan kaçının. Bunun yerine, hatalarınızı utanmadan tanımak ve daha iyi koşullar yaratmak için kullanmak için bu süreci takip edin:

 • Bir hata yaptığınızda onaylayın
 • Düzeltmek mümkün olan her şeyi yapın
 • Tekrar olmasını nasıl engelleyebileceğinizi düşünün.
 • Utançtan kaçınmak için kafanızda tekrarlamak için bir mantra ya da cümle ile gelin, “Artık bitti ve tekrar olmayacak.”
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara