Yürüteç ve Kanguru Zararlı Mıdır?

Yürüteç ve Kanguru Zararlı Mıdır? Çocuk sahibi ebeveynlerin en çok merak ettiği sorunun cevabını bugün bu yazıda siz değerli dostlarla paylaşmak istiyorum…

Yürüteç:
Kendi başına veya bir destek yardımıyla ayakta durmaya başlayan bebeğe ailesi tarafından yürüteç veya halk dilindeki karşılığıyla örümcek alınır. Bebeğin gelişimin desteklediği düşünülen yürüteçler aslında o kadar da masum değildir. Bebeğin psiko motor gelişimini yavaşlatan yürüteçler aynı zamanda kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bebeğin yerine getirmesi gereken emekleme, tırmanma, destekle ilerleme gibi hareketlerini kısıtlayıp yürüme işlemini geciktirebilmektedir.

Bebeğin düşmesine, ayak parmaklarının sıkışmasına, sıcak sıvılara ulaşabilme gibi ciddi risklere sebep olabilmektedir. Bebeğin dik durmayı öğrenememesi ve buna bağlı olarak omurga eğriliklerinin oluşmasına, bebeğin geç yürümesine sebep olmaktadır. Parmak ucunda yükselerek bir şeylere ulaşmaya çalışan bebeğin ayaklarında bozukluklar oluşabilir. Zamanla alışkanlık haline gelen bu durumdan sonra normal gelişiminde gerektirdiği gibi topuklarına basmakta zorlanır.

Yürüteç ve Kanguru Zararlı Mıdır?
Yürüteç ve Kanguru Zararlı Mıdır?

Bebeğin psikolojisi üzerinde olumsuz sonuçlar üreten yürüteçler anne çocuk ilişkisinde aksaklıklara sebep olabilmektedir. Anne-babanın verdiği destekle emeklemeye, yürümeye çalışan bebeklerde ebeveynlerine karşı güven duygusu oluşmaktadır. Aynı zamanda sürekli yürüteç kullanan bebeklerde ise yalnızlık sorunu çıkabilir. Bunun bebeğin psikolojisi üzerindeki etkisi inkâr edilemez.

Kanguru:
Son yıllarda ebeveynler tarafından kullanılan diğer bir destek aracı da kanguru veya askılardır. Özellikle anneler bebeklerin kangurulara alışmalarından korkmaktadırlar. Bebeğin kucakta taşınması anne-bebek ilişkisi açısından son derece önemli olsa da zorlu şartlar bebeğin kucakta taşınmasını engelleyebilmektedir. Bu durumda kucakta taşımaya yakın sayılabilecek kangurular ideal yöntem olmaktadır.

Doğru kullanım sonucunda bebeklerin, özellikle erken doğan, gelişimine yardımcı olmaktadır. Bebeklerde denge hissiyatının oluşmasını sağlar. Sürekli annenin yanında olan bebek anneye güven duyar, annenin hareketlerini, çevrede olup bitenleri inceler. Bebeğin çevreyi keşfederek öğrenmesini sağlar. Sürekli ebeveynin yanında olan bebeğin, sakinleşmesini sağlayarak bebekte hoşnutluk hissi yaratır. Erkek bebeklerde kanguru kullanımı anneleri telaşlandırsa da doğru kullanım sonucunda rahatlıkla kullanılabilir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara